Math, asked by hatim9736, 2 months ago

if 16 pens cost Rs.152,how much 28 pens cost.

Answers

Answered by desichora9865
0

Answer:

aaa the right answer is.

Step-by-step explanation:

ruppee 266.

Answered by sebastiansoumyajit20
1

Step-by-step explanation:

Given:

The cost of 16 pens is Rs 152.

Solution:

First ,we have to find the cost of 1 pen.

To find out : We have to divide the total cost of pens by the total number of pens that are given in our question.

  • Number of pens = 16
  • Cost of 16 pens =Rs  152

      ∴ The cost for a single unit of pen is :

            ⇒   Cost of pens /number of pens

            ⇒  152/16

            ⇒Rs 9.5(the cost of one pen).

Second, we have to find out the cost of given units i.e 28 pens.    

To find out : We have to multiply the given unit by the cost of one unit of pen.

  • Number of pens = 28
  • Cost of one pen =    Rs 9.5    

∴ The cost for  28 units of  pens are :

     ⇒Cost of pens × Number of pens

     ⇒   28 ×  9.5

      ⇒ Rs 266.

Hence, the cost of 28 pens is Rs 266.      

               

Similar questions