If 18 apples cost rupees 108 then the cost of 11 apples is
Answers
Answered by
6
cost of 18 apples = rs 108
cost of 1 apple is rs 108/18=6
therefore cost of 11 apples = 6 x 11 = rs 66
please mark it as a brainlist answer
cost of 1 apple is rs 108/18=6
therefore cost of 11 apples = 6 x 11 = rs 66
please mark it as a brainlist answer
shivamtutor24:
please mark it as a brainlist answer
Answered by
0
HERE IS YOUR ANSWER..⬇⬇
➡
![Given ,\\ \\ Cost \: of \: 18 \: apples \: = Rs.108 \\ \\ So ,\\ \\ Cost \: of \: 1 \: \: apple \: = \: Rs. \frac{108}{18} \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \\ \\ \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: =Rs. \: 6 \\ \\ Therefore, \\ \\ Cost \: of \: 11 \: apples \: = Rs. 6 \times 11 \\ \\ \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: =Rs \: . 66 Given ,\\ \\ Cost \: of \: 18 \: apples \: = Rs.108 \\ \\ So ,\\ \\ Cost \: of \: 1 \: \: apple \: = \: Rs. \frac{108}{18} \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \\ \\ \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: =Rs. \: 6 \\ \\ Therefore, \\ \\ Cost \: of \: 11 \: apples \: = Rs. 6 \times 11 \\ \\ \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: =Rs \: . 66](https://tex.z-dn.net/?f=Given+%2C%5C%5C+%5C%5C+Cost+%5C%3A+of+%5C%3A+18+%5C%3A+apples+%5C%3A+%3D+Rs.108+%5C%5C+%5C%5C+So+%2C%5C%5C+%5C%5C+Cost+%5C%3A+of+%5C%3A+1+%5C%3A+%5C%3A+apple+%5C%3A+%3D+%5C%3A+Rs.+%5Cfrac%7B108%7D%7B18%7D+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%5C+%5C%5C+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%3DRs.+%5C%3A+6+%5C%5C+%5C%5C+Therefore%2C+%5C%5C+%5C%5C+Cost+%5C%3A+of+%5C%3A+11+%5C%3A+apples+%5C%3A+%3D+Rs.+6+%5Ctimes+11+%5C%5C+%5C%5C+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%5C%3A+%3DRs+%5C%3A+.+66)
➡ Rs. 66
________________________________
✝✝…HOPE…IT…HELPS…YOU…✝✝
________________________________
✝✝…HOPE…IT…HELPS…YOU…✝✝
Similar questions