If 3/7 quintals of sugar cost r. 4200, hat will be the cost of 2/5 quintals of sugar?
Answers
Answered by
1
Step-by-step explanation:
using unitary method,
3/7 quintals cost 4200
1 quintal will cost 4200÷3/7
and 2/5 quintals will cost (4200÷3/7)×3/5
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/dcc/bb8c9127fe5aacf6cff0d6045d7d3648.jpg)
Similar questions