If 3 apples cost * 15, how much does 1 apple
cost? How much do 2 apples cost? How much
do 10 apples cost?Explain step by step
Answers
Answered by
1
Step-by-step explanation:
Three dozens = 36 pieces
Cost of 36 pieces = Rs. 324
Cost of 1 piece = 324/36 = Rs. 9.00
Cost of 10 pieces = 10*9.00 = Rs. 90.00.
Therefore, answer is Rs. 90.00 for 10 pieces
Answered by
1
Step-by-step explanation:
15/3=5
10 apples cost 50
Similar questions
Environmental Sciences,
5 months ago
Hindi,
5 months ago
Computer Science,
5 months ago
Physics,
10 months ago
Math,
10 months ago
Science,
1 year ago
History,
1 year ago
Math,
1 year ago