if 4 dozen of eggs cost rupees 300 find the cost of 12 eggs
Answers
Answered by
10
Answer:
cost of 1 dozen egg = 300/4 = 75
so cost of 12 eggs=cost of 1 dozen egg=Rs. 75
Answered by
6
Hey there,
4 dozen eggs = 300
1 dozen eggs = 300 / 4
= 75
And, 1 dozen = 12
Hence, answer is 75
Hope it help
Similar questions
Math,
6 months ago
Chemistry,
6 months ago
Math,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago
Political Science,
1 year ago