Math, asked by munigowda11, 1 year ago

if 4 dozen of eggs cost rupees 300 find the cost of 12 eggs​

Answers

Answered by mdtauqueeransari
10

Answer:

cost of 1 dozen egg = 300/4 = 75

so cost of 12 eggs=cost of 1 dozen egg=Rs. 75

Answered by goyalvikas78
6

Hey there,

4 dozen eggs = 300

1 dozen eggs = 300 / 4

= 75

And, 1 dozen = 12

Hence, answer is 75

Hope it help

Similar questions