Math, asked by saanchifortnite, 4 months ago

If 4 mobiles cost $ 320, how many mobiles can be bought for $ 720.

Answers

Answered by magical2
1

Answer:

4 mob.=$320

1mob.=$80

x = ($720/$80)mob.

x= 9mob.

hope it helps

Answered by samadhisaran123
0

Answer:

The cost of 4 mobiles is =$320

The cost of a mobile is = $320/4

=$80.

The number of mobiles bought for $720 is

=$720/$80

=9

The number of mobiles bought are 9.

Similar questions