If 5 pounds of apples costs $7, then how much will one pound of apples cost?
A One pound of apples costs $1.00
B One pound of apples costs $1.40
C One pound of apples costs $3.50
D One pound of apples costs $7.00
Answers
Answered by
4
B One pound of apples costs $1.40
Answered by
0
Answer:
B One pound of apples costs $1.40
Step-by-step explanation:
$7 = 7 ÷ 5 = 1.4 = 1.40 = $ 1.40 = B
If you need to show your work please write the Step-by-step explanation down.
If it's wrong delete it
Similar questions