Math, asked by Anonymous, 9 months ago

If 8 kg sugar costs 260Rs. , how much sugar can be bought for 877Rs.50Paise ?





CHAPTER : UNITARY METHOD





METHOD :
product \: of \: mean \:  =  \: product \: of \: extreme

Answers

Answered by Anonymous
1

 \huge \purple \text{Answer}

Given: If 8kg sugar costs 260Rs.

To find: How much sugar can be brought by 877Rs.

 \huge \text{Solution}

Applying Unitary Method:

Sugar in Rs.260 = 8kg

Sugar in Rs.1 = \frac{8}{260}

Sugar in Rs.877 = \frac{8}{260} × 877.50

∴ Hence , we bought 27kg Sugar in Rs.877.50

Answered by Anonymous
0

Given: If 8kg sugar costs 260Rs.

 \large \red \text{AnSwEr}

To find: How much sugar can be brought by 877Rs.

 \underline \bold \red \text{Solution}

Applying Unitary Method:

Sugar in Rs.260 = 8kg

Sugar in Rs.1 =  \frac{8}{260}

Sugar in Rs.877 =  \frac{8}{260}×  877.50

∴ Hence , we bought 27kg Sugar in Rs.877.50

Similar questions