if a a clock costs for 7 25 rupees and the selling price is 550 how much is a loss
Answers
Answered by
0
Answer ⤵️
Loss= CP-SP
= 725-550
=175
So the Loss is 175.
Step-by-step explanation:
please mark it Brainliest answer
Answered by
0
Answer - ₹175
Explanation -
Cost of clock - 725 (cp)
Selling price - 550 (sp )
Loss = Cost price - selling price
=725-550
= ₹175
Explanation -
Cost of clock - 725 (cp)
Selling price - 550 (sp )
Loss = Cost price - selling price
=725-550
= ₹175
Similar questions