Physics, asked by ruhienam, 1 month ago

if a car travels 216km in 4hours calculate it's speed

Answers

Answered by pholimakutum
10

Explanation:

Given,

Distance = 216 km, Time = 4 hours

speed = ?

Now,

speed = distance/Time

= 216/4 km/hr

= 54 km/hr.

Answered by rohinisa
3

Answer:

speed =distance by time . So,

Explanation:

216/4

2×18=216

2×9=18 so,speed =9m/s

Similar questions