Math, asked by abhinav8242, 1 year ago

if a dozen Oranges cost 24.60 , what would be the cost of 5 oranges.

Answers

Answered by Imanu01
59
Cost of 12 oranges=24.60
Cost of 1 orange=24.60/12=2.05
Cost of 5 oranges=5×2.05=10.25

soumenadhikari1994: If a dozen cost 24.60. Therefore per pcs cost 24.60/12=2.05. .Therefore cost of 5pcs =5X2.05=10.25
maulik15112006: have i said something different
maulik15112006: only the way is different
maulik15112006: answer is the same
karan3036: 8hlo
maulik15112006: what??
Answered by maulik15112006
24
12 oranges =rs24.60
1 orange =24.60/12
cost of 5oranges=24.60/12*5
=rs10.25
Similar questions