if a dozen Oranges cost 24.60 , what would be the cost of 5 oranges.
Answers
Answered by
59
Cost of 12 oranges=24.60
Cost of 1 orange=24.60/12=2.05
Cost of 5 oranges=5×2.05=10.25
Cost of 1 orange=24.60/12=2.05
Cost of 5 oranges=5×2.05=10.25
soumenadhikari1994:
If a dozen cost 24.60. Therefore per pcs cost 24.60/12=2.05. .Therefore cost of 5pcs =5X2.05=10.25
Answered by
24
12 oranges =rs24.60
1 orange =24.60/12
cost of 5oranges=24.60/12*5
=rs10.25
1 orange =24.60/12
cost of 5oranges=24.60/12*5
=rs10.25
Similar questions