if a fruit is sold at ₹32 per kg. Diya can bye 6kg of them with the money she has. How many fruits can she bye if the cost is increased by₹16 per kg?
Answers
Answered by
1
Answer:
4 kg
32×6=(32+16)×x
x= 192/48= 4
Similar questions