If A's Salary Is 30% Less Than That Of B, Then How Much Per Cent Is B's Salary More Than That Of A?
Answers
Answered by
24
Let B 's Salary is X
A 's salary= X- X×30/100 = 7X/10
Difference= 3X/10
Difference % = 3X/10 / 7X/10 ×100 = 300/7 %
So B 's salary is 42.8% More than A 's
A 's salary= X- X×30/100 = 7X/10
Difference= 3X/10
Difference % = 3X/10 / 7X/10 ×100 = 300/7 %
So B 's salary is 42.8% More than A 's
Answered by
11
B's Salary is 42.85% More Than That Of A
Step-by-step explanation:
Let B's salary be x
A's Salary Is 30% Less Than That Of B
So, A's Salary =
Difference in salary
B's Salary More Than That Of A =
Hence B's Salary is 42.85% More Than That Of A
#Learn more:
A's salary is 5% more than B's. By how much per cent is B's salary less than A's salary?
https://brainly.in/question/15639335
Similar questions
Computer Science,
9 months ago
Geography,
9 months ago
Biology,
1 year ago
India Languages,
1 year ago
Geography,
1 year ago
Political Science,
1 year ago