If cost of 13 litres of milk is ₹ 650. Find the cost of 22 litres of milk.
Answers
Answered by
21
Answer:
Cost of 13 litre is =650
Cost of 1 litre=650÷13=50
Now,cost of 22 litre =50×22=1100
Answered by
3
there fore cost of 22 liters milk=1100
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d2d/317293b40ce8fd880f2d70675c6f80da.jpg)
Similar questions