Math, asked by hearthackerrrr18, 1 year ago

if cost of 2 pens and pencils is 86 and 4 pens and one pencils is 112 find cost of
i》》one pen
i》》 one pencil ​

Answers

Answered by SparklingBoy
2

Answer:

Step-by-step explanation:

Hii its Parth

See THE attachment and mark as branliest plz

Attachments:
Answered by blueheadcomet
1

Answer:

Let the cost of pen be 'x'

        the cost of pencil be 'y'.

Given,

2x+2y=86

x+y=43     _(1)

4x+y=112    _(2)

(2) - (1) :

3x=69

x=23.

Substituting the value of x in any equation , we get:

y=20.

Therefore , the cost of 1 pen is 23 and cost of 1 pencil is 20.

mark my ans. as brainliest.

Similar questions