Math, asked by navdeep9780, 2 months ago

If d if if a dozen bananas cost rupees 48 then cost of one banana is

Answers

Answered by ramlaxkan
0

Answer:

Rs.4

Step by Step explanation:

Dozen=12

48÷12

= 4

Mark as brainliest

Answered by Utkarsh1491625
0

Answer:

Rs.4

Step-by-step explanation:

Cost of 1 dozen bananas = 48

1 dozen = 12

So,

1 banana = 48/12 = Rs.4

Similar questions