if one chewing gum costs 2.25, how much do 20 chewing gums cost
Answers
Answered by
0
here is your answer friend
20*2.25
= 45
20*2.25
= 45
Answered by
0
Heyaa☺☺
____________________
Given,
1 chewing gum✌ cost = 2.25
20 chewing gums ✌ cost = ?
Cross multiplication=》
We get,
2.25×20
=》45.//
So,
20 chewing gums cost =45.
________________________
Hope you understand..✌✌
#Be brainly
Together we go far..
____________________
Given,
1 chewing gum✌ cost = 2.25
20 chewing gums ✌ cost = ?
Cross multiplication=》
We get,
2.25×20
=》45.//
So,
20 chewing gums cost =45.
________________________
Hope you understand..✌✌
#Be brainly
Together we go far..
Similar questions