If the concentraƟon of sucrose (C12H22O11) in blood is 11 g L-1
, what will be the molarity of sucrose in blood?
(Atomic Mass : C = 12, H = 1, O = 16)
Answers
Answered by
1
Explanation:
here is your ans.......m
Attachments:

Similar questions
English,
6 months ago
Social Sciences,
6 months ago
Math,
6 months ago
Social Sciences,
1 year ago
Math,
1 year ago
Math,
1 year ago