Math, asked by devarshveer9621, 5 months ago

If the cost of 12 pens is Rs.144,then the cost of 7 pens is

Answers

Answered by jn781738
0

Step-by-step explanation:

cost of one pen = 144÷12 = 12

cost of seven pen = 7×12=91

Similar questions