If the cost of 4 kg of rice is 90, then
how much rice can be purchased with
247.50
Answers
Answered by
3
Answer:
90 is the cost of 4 kg rice.
hence,1 will be the cost of 4/90
and 247.50 will be the cost of 4/90×247.50
hope it helped u out
pls mark me as brainliest
Answered by
3
Answer:
11kg
Step-by-step explanation:
cost of 1kg of rice=90÷4
=22.5
quantity of rice purchased for 247.50=247.50÷22.5=11kg
Similar questions