Math, asked by pritamkumar06180, 10 months ago

if the saleman sells 1 kg sugar for rupees 15,the gain of 20percent .the cost price of 1kg sugar?

Answers

Answered by yashikakhandelwal15
0

Step-by-step explanation:

let cost of suger is x

x+x*20/100= 15

x= 12.5 rupees

Similar questions