if u can than solve it

Answers
❤HLO ❤mate❤
N / No = (1/2)^t/T^1/2
= (1/2)^10/2.5
= (1/2)^4
= 1/16
material reduced = 1/16 g
тℏᾰℵкṧ
Hello!!
Answer: 120 days
Explanation--
Half-life (t½) is the amount of time required for a quantity to fall to half its value as measured at the beginning of the time period.
In this question (t½) of isotope is 30 days, which means that after 30 days half of the sample would have decayed and half would be left as it is.
After 30 days ( first half life) 120 /2 = 60 g decays and 60 g remains left.
After another 30 days ( two half lives or 60 days) 60 /2 = 30 g decays and 30 g remains left .
After another 30 days ( three half lives or 90 days) 30 /2 = 15 g decays and 15 g remains left.
After another 30 days ( four half lives or 120 days) 15 /2 = 7.5 g decays and 7.5 g remains left.
After four half lives or 120 days , 7.5 g of the isotope will be left.
So,the answer is 120 days.
Hope it helps you