If we have 15 oranges cost 110 what is the coast of 39 oranges
Answers
Answered by
3
cost of one orange=110/15=rs.22/3
Cost of 39 orange=39×22/3
=13×22
=rs. 286
Cost of 39 orange=39×22/3
=13×22
=rs. 286
Answered by
1
Cost of 15 oranges =110
Cost of 1 orange =110÷15
=22/3
Cost of 39 oranges =22/3×39
=858/3
=Rs.286
Hope it helps you
Cost of 1 orange =110÷15
=22/3
Cost of 39 oranges =22/3×39
=858/3
=Rs.286
Hope it helps you
Similar questions