Math, asked by vinodkygmailcom6190, 1 year ago

If7 kilogram onions cost 140 rupees how much must we pay for 12 kilogram onions

Answers

Answered by Anonymous
0

Answer:

Step-by-step explanation:

Attachments:
Answered by Anonymous
1

Answer:

240 rupees

Step-by-step explanation:

140rs for 7 kg

1 kg=140/7

=20per kg

Cost for 12 kg=

12×20

=240rs

Mark brainliest


Anonymous: Bro Mark brainliest
Similar questions