Math, asked by Nomfundo9851, 1 year ago

In 40 min what what angle will the hour move at

Answers

Answered by namibk
0
240°
sorry if it's not right. please do confirm with your tutor
Answered by akstherising
1

Answer:20 degrees

In 12 hours the hour hand moves 360°

In 1 hr it will move 360/12=30°

Therefore in 60 mins it is moving 30°

From this,

in 1 minute it will move 30x 1/60

=1/2°

In 40 minutes, it will move 1/2x40=20°


Similar questions