Math, asked by kidnomore20, 2 months ago

Its Really Need
Please

Attachments:

Answers

Answered by Anonymous
4

Answer::

To find the circumference of the circle:

Multiply it by π(3.14)

  • 12 × 3.14
  • 37.68 answer
Answered by sheeb12ansari
0

Answer:

The circumference of the circle will be 37.68cm.

Step-by-step explanation:

Given: The diameter of the circle is 12 cm.

We have to find the circumference of the circle.

  • As we know that the circumference of the circle is calculated by a formula: C= 2\pi r

Where,

r = radius of the circle.

We are solving in the following way:

We have,

The diameter of the circle is 12 cm.

The radius of the circle will be:

=>r=\frac{diameter}{2} \\\\=>r=\frac{12}{2} \\\\=>r =6cm

So, the circumference of the circle will be:

C= 2\pi r

=>C=2\times \pi\times 6\\=>C=2\times \ 3.14\times 6\\=>C=6.28\times 6\\=>C=37.68

Similar questions