Math, asked by 896669, 5 months ago

Josie spends $25 and buys a $4 snack and a soda for each of her 3 friends.How much does each sode cost?

Answers

Answered by jenny2737
0

Answer:

$4.3333333333

Step-by-step explanation:

Cost Spent on snacks = 4 × 3 friends = $12

so, Remaining Cost = $25 - $12 = $13

Thus, the cost of each soda = 13 ÷ 3 = $4.3333333333

Hope It Helps You!!!

Thank You!!!

Answered by amritbrar237
1

Answer:

don't know the answer sorry

Similar questions