Josie spends $25 and buys a $4 snack and a soda for each of her 3 friends.How much does each sode cost?
Answers
Answered by
0
Answer:
$4.3333333333
Step-by-step explanation:
Cost Spent on snacks = 4 × 3 friends = $12
so, Remaining Cost = $25 - $12 = $13
Thus, the cost of each soda = 13 ÷ 3 = $4.3333333333
Hope It Helps You!!!
Thank You!!!
Answered by
1
Answer:
don't know the answer sorry
Similar questions