Math, asked by 385723hellooo, 8 months ago

Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?

Answers

Answered by Anonymous
1

Answer:

The unit price is $0.90 per kilogram

Step-by-step explanation:

You divide the price of certain number of units of an item by the number of units to find the unit price of the 5-kilogram can of peanuts for $4.50.So 4.5 divided by 5 is 0.9

Similar questions