Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
Answers
Answered by
1
Answer:
The unit price is $0.90 per kilogram
Step-by-step explanation:
You divide the price of certain number of units of an item by the number of units to find the unit price of the 5-kilogram can of peanuts for $4.50.So 4.5 divided by 5 is 0.9
Similar questions