Kindly answer this question.
Attachments:

Answers
Answered by
1
since dv/dt is acceleration therefore differentiate the equation with respect to t and then put t equals to2
Explanation:
v=5t3+2t2+1
differentiating w.r.t t
a=dv/dt=15t2+4t
put t=2
15×4+4×2= 60+8=68m/s2
Answered by
0
Answer:
Explanation:
v=5t3+2t2+1
differentiating w.r.t t
a=dv/dt=15t2+4t
put t=2
15×4+4×2= 60+8=68m/s2
Similar questions
English,
8 months ago
Math,
8 months ago
Environmental Sciences,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago