law of motion question
Attachments:

Answers
Answered by
1
Explanation:
- Since,force=mass×acceleration
- therefore F=0.02kg×500m/s^2=10N
Answered by
1
Answer:
1) F=ma
F=0.02×500
F=10N
2) 20÷8
2.5m/s
Similar questions
Environmental Sciences,
2 months ago
Social Sciences,
2 months ago
Science,
4 months ago
Environmental Sciences,
1 year ago
English,
1 year ago
Math,
1 year ago