Math, asked by DEEPTANSHA96801, 4 months ago

Lira buys three boxes of popcorn and four cool drinks for her family at a cost of R162. Each drink cost R18. Find the cost of a box of popcorn

Answers

Answered by nainadksoni14
0

Answer:

My answer is 27 rs per box.

Step-by-step explanation:

162/18 = 9

3 boxes of popcor

then,

9×3 = 27

If I am right mark me as a brainpower.

Similar questions