Lisa drove 102 km with an average speed of 50 km/h in the morning and travelled 275 km with an average speed of 65 km/h in the afternoon. What was the average speed of her journey?
Answers
Answered by
0
Answer:
18.4064136126km/h
Step-by-step explanation:
time taken by her to cover 102 km=102/50=51/25h
time taken by her to cover 275 km=275/65=55/3h
total time=(51/25 + 55/3)h
=1528/75h
total distance=(102+275)km
=377km
Average speed for whole journey=(377÷1528/75)km/h
=377×75/1528
=18.4064136126km/h(Ans)
Please mark it as Brainliest.
Similar questions