Math, asked by ashokbaribokaro, 1 month ago

Mam I have a question-:

A car covers a distance of 89.1 km in 2.2 hours. What is the average distance covered by it in 1 hour .​

Answers

Answered by zishnureddybrooks
1

Answer:

40.5 km

Distance covered by the car = 89.1 km. Time required to cover this distance = 2.2 hours. So distance covered by it in 1 hour = 89.1 / 2.2 = 891 / 22 = 40.5 km.

Similar questions