Mohit earns Rs 36,450 in a month. How much he earns per day?
Answers
Answered by
1
Answer:
1215
Step-by-step explanation:
you have to divide 36450 by 30 as there are 30 days in a month
so 36450÷30 gives 1215
Answered by
42
given the salary of mohit in 10days is rs.3000
mohit earns in a day =
3000/10=30010
3000 =300
therefore, mohit will earn in
30days=300\times30=9000300×30=9000
hence, mohit will earn rs.9000 in 30days.
___________________________
Similar questions