molar mass of (c12,h22,o11)
Answers
Answered by
1
Answer:
Table sugar/Molar mass
342.3 g/mol
Formula: C12H22O11
Melting point: 186 °C
Density: 1.59 g/cm³
Step-by-step explanation:
Mark me plz
Follow me ❤️
Answered by
0
Answer:
Mass Of one molecule = 12×12+1×22+11×16 = 144+22+176 = 342 g
HOPE IT HELPS.....
Similar questions
Social Sciences,
7 months ago
Science,
7 months ago
Math,
7 months ago
Social Sciences,
1 year ago
English,
1 year ago
English,
1 year ago
English,
1 year ago