Molecular Mass of H₂SO⁴
Answers
Answered by
35
Answered by
4
Molecular Mass of H = 1
Molecular Mass of S = 32
Molecular Mass of O = 16
= 1 × 2 + 32 + 16 × 4
= 98 um
Similar questions
Political Science,
7 months ago
Math,
7 months ago
Biology,
7 months ago
Psychology,
1 year ago
Geography,
1 year ago
Hindi,
1 year ago
Chemistry,
1 year ago