Chemistry, asked by kumarisaloni082, 9 months ago

moles of 16g of O2 and 28g of N2​

Answers

Answered by anjana1806
0

Answer:

Given:-

16g of O

2

KE=

2

3

nRT n⟶ Number of moles

Number of moles=

32

16

=0.5 mole of O

2

28g of N

2

⇒n=

28

28

=1 moles of N

2

(K.E)

N

2

(K.E)

O

2

=

2

3

×1×R×T

2

3

×0.5×R×T

T=300K

=1:2 .

Similar questions