Math, asked by rinitabhanja, 11 months ago

Moti's mother buys 1.20 kg of flour at Rs 25.40 per kg and 0.35kg of sugar at Rs 40 per kg. She gives the shopkeeper a Rs 50 note. How much change will the shopkeeper give back​

Answers

Answered by mohammadalam08
1

Answer:

money given for 1.20kg by moti mother =25.40

money given by 0.35kg by moti mother=40

money returned by shopkeepers out rs 50= 50-25.40+40=65.4

Similar questions