n = 4, l = 3, ml = 3, ms =1/2 possible number of electron
Answers
Answered by
3
Answer:
4th Shell
f- subshell
So, 4f - orbital with 1 electron having positive spin .
Explanation:
Hope it helps !!
Similar questions