Physics, asked by pulkitjhamb15, 1 year ago

Need help pls solve as soon as possible...

Attachments:

Answers

Answered by somiljain2006
0

Answer:

3d

Explanation:

Let velocity of ball be v

1

and velocity of block be v

2

mv

1

=2mv

2

v

2

=

2

v

1

Let the block travel a distance x in time t

t=

v

1

/2

x

=

v

1

2d+x

⇒2x=2d+x

x=2d

∴ Final distance of block A from the wall =d+x=3d

Similar questions