Physics, asked by dilipjaideep, 4 months ago

no. 15
plezz explain
pleZzzzzz​

Attachments:

Answers

Answered by apala13kashyap
1

Answer:

3h 20m

Explanation:

Distance covered by train=200 km

Speed of train= 60 km h-¹

Speed= distance

time taken

Time= 200 =. 10. hour s

60. 3

= 3 1/3 = 3h 20m

HOPE IT IS HELPFULL ANSWER FOR YOU

Similar questions