no. moles present in 900gm of ca co3
Answers
Answered by
1
there is a formula for no of moles which is
no of moles=weight / molecular weight
molecular weight of caco3=100
so
moles=900/100=9
no of moles=weight / molecular weight
molecular weight of caco3=100
so
moles=900/100=9
Similar questions
English,
9 months ago
Computer Science,
9 months ago
Math,
1 year ago
Math,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago
Math,
1 year ago