no of moles in 2.4 g of mg
Answers
Answered by
18
molecular mass of mg=24g
given mass of mg=2.4
no of moles= given mass/ molar mass
=2.4/24
=0.1 moles ans.
given mass of mg=2.4
no of moles= given mass/ molar mass
=2.4/24
=0.1 moles ans.
Similar questions
Computer Science,
10 months ago
English,
10 months ago
Math,
10 months ago
CBSE BOARD X,
1 year ago
Geography,
1 year ago