Math, asked by ibrahimabdullahi483, 2 months ago

On May 20th 2020, Fatau bought 300 units of the Orange Corporation shares @ $75 per share. On May 18th 2021, Fatau sold all his shares for $65 per share. What is Fatau‘s percentage realised gain?
A. 13%
B. -13%
C. -8%
D. 8%

Answers

Answered by anitakanti8472
6

Answer:

13% Amount is shared by Shruti and 12 % is sharec by Anisha

Step-by-step explanation:

  1. First take your money from Shruti.
  2. Second take your money from Anisha
  3. Make me brainliest
Answered by marishthangaraj
2

Given:

On May 20th 2020, Fatau bought 300 units of the Orange Corporation shares at $75 per share.

On May 18th 2021, Fatau sold all his shares for $65 per share.

To find:

Fatau‘s percentage of realised gain.

Solution:

On May 20th 2020, Fatau bought 300 units of the Orange Corporation shares at $75 per share.

Cost price = 300 × 75

Cost price = $22500

On May 18th 2021, Fatau sold all his shares for $65 per share.

Selling price = 300 × 65

Selling price = $19500

Loss = Cost price - Selling price

Loss = $22500 - $19500

Loss = $3000

Loss % = \frac{Loss}{CP} × 100

Loss % = \frac{3000}{22500} × 100

Loss % = 13%

Gain = - 13%

Final answer:

Fatau‘s percentage of realised gain was -13%

Thus, the correct option is B. -13%

Similar questions