On selling a calculator for ₹ 1325 , a man gains 6% . For how much should he sell it to gain 12%?
kon queenleasha ?
Answers
Answered by
3
Answer:
PLZ MARK ME AS BRAINLIST
I HOPE IT HELPFUL TO YOU.
C.P=
100+gain%
S.P×100
⇒ C.P=
100+106
1325×100
⇒ C.P=1250/-
12% of C.P=
100
12
×1250=150
1250+150=1400
He has to sell it for 1400/− to get 12% gain.
Answered by
4
Answer:
₹ 1400
Step-by-step explanation:
Selling Price = ₹ 1325
Profit % = 6%
We know-
P% = Profit/Cost Price × 100
Let Cost Price = x
→ 6% = Profit/x × 100
→ Profit = 6x/100 ..(1)
Cost Price = Selling Price - Profit
Put values and (1):
→ x = 1325 - 6x/100
→ x + 6x/100 = 1325
→ 106x/100 = 1325
→ x = 1250 = Cost Price
Again,
P% = Profit/Cost Price × 100
→ 12 = Profit/1250 × 100
→ Profit = 150
Selling Price = Cost Price + Profit
→ Selling Price = 1250 + 150
→ Selling Price = ₹ 1400
Similar questions