Physics, asked by ronitmenon13, 1 year ago

Only 12th q a and b answer plzz
Class 11

Attachments:

Answers

Answered by cheerycherry
2

Answer:

1.A

2.C

Explanation:

1.distance because it stoped at 20m.

2.it started from 5.

Mark me brainliest

Answered by sharansuryas2s
0

Answer:

a). (C). 60m

b). (D). 0 m/s²

Explanation:

Q.(a) The total distance travelled by the object is 4s is the area under the graph from 0s to 4s

Area = Area of triangle + Area of Square

d = 2×20/2 + (4-2)×20

d = 20 + 40

d = 60 m

Q.(b) Acceleration at 3s: From the graph it is clear velocity-time graph is a straight line parallel to time-axis during the time interval 2s to 4s. So the slope of this line will be zero at all points from 2 to 4. Slope = acceleration = 0 (at 3s)

Thank You

Similar questions