Chemistry, asked by harshitabami, 3 months ago

only the b part I want to know​

Attachments:

Answers

Answered by soumyanshushekhar
2

Answer:

a) 48% b) 43%

Explanation:

a) Limestone formula = CaCO3

Mass of Limestone = 40+12+3×16 = 100

Mass of Oxygen in Limestone = 48

Percentage of Oxygen = Mass of O in CaCO3/ Mass of CaCO3×100 = 48/100×100 = 12/25×100 = 48%

b) Washing soda formula = Na2CO3

Mass of washing soda = 2×23+12+3×16 = 106

Mass of Sodium in washing soda = 46

Percentage of Sodium = Mass of Na in Na2CO3/ Mass of Na2CO3 ×100 = 46/106×100 = 23/53×100 = 43%

hope this will help you

Similar questions