Oranges are bought at 6 for 10 and sold at 4 for 9. Find the gain or loss per cent.
Answers
Answered by
0
Step-by-step explanation:
cp of 1 orange = 6/10
sp of 1 orange = 4/9
loss = 14/90
loss % = 14×10/90×6 ×100
= 700/27
= 25.92% or 26%
Hope it will help you
Answered by
0
25.92% or 26% is the correct answer
Please mark me as brain liest
Please mark me as brain liest
Similar questions