Math, asked by premveersingh8949, 1 year ago

oranges cost rupees 54 for 3 dozens in the supermarket what is the cost of 8 oranges.solve it in variation processu

Answers

Answered by tejasgupta
0
Cist of 3dozens or 36 oranges = rs.54
Cost of 1 orange = 54/36 = 0.5
Cost of eight oranges = 0.5*8
= Rs. 4

.....hope this helps......do rate and mark as brainest if this helps you.....comment if you have any doubts......don't forget to hit the thanks button below......
Similar questions