Please answer as early as possible
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
1 upon 7 is the answer of this question.... try to solve it because it is a simple question..
Answered by
0
Answer:
hey mate here is your answer
1 year = 365 days
A leap year has 366 days
A year has 52 weeks.
Hence there will be 52 Fridays for sure.
52 weeks = 52×7days 366 – 364 =2 days In a leap year
there will be 52 Sunday and 2 days will be left.
These 2 days can be:
Sunday,
Monday Monday
, Tuesday Tuesday,
Wednesday Wednesday,
Thursday Thursday,
Friday Friday,
Saturday Saturday,
Sunday
Of these total 7 outcomes, the favourable outcomes are 2. Hence the probability of getting 53 days is 2/7
Step-by-step explanation:
Answer is 2/7
hope it helps
please mark as brainliest
Similar questions